Nem csak CBumm volt ott a Prága Pro-n!
Mindez csak lábjegyzet, mert nem a fentiek miatt, hanem Oláh Ákos fekvenyomó versenyére mentem Ákossal az EVLS Prága Pro-ra - hiszen úgyis élőben közvetíti mindenki a testépítő versenyeket a nyomorult telefonjával, tök felesleges kimenni. Így meg is érkeztünk az ördögi kör végéhez, hogy hogyan öl meg a lájkvadászat komplett sporteseményeket.
Meghívást kapni a Prága Pro tulajdonképpen profi fekvenyomó versenyére nem kis dolog, akad itt pár kiemelkedő versenyző, meg hát az élményfaktor sem utolsó versenyzőként. Az élmény persze azzal indul, hogy jó, ha a versenyző szeret autózni, mert tőlem volt majd' hét óra a helyszín, Ákos meg Miskolccal még kijjebb van vagy 170 kilométerrel. De ez pont az a patthelyzet, hogy repülni sem érdemes, a reptéri macerával időben pont ugyanott vagy, ha meg összekötöd plusz két nap prágai sörözős kiruccanással, odalesz a teljesítmény.
Nem gondolná az ember, hogy fekvenyomásnál is vannak olyasmi praktikák, mint testépítő versenyzés előtt: szénhidráttöltés például. Ákos ezt most megúszta, mert itt kevesebb súlycsoport volt, mint egy sima versenyen, -110 kg-ba pedig neki 105kg körüli testsúllyal befogyni, azaz nem kell üríteni és tölteni. A mérlegelés itt is egy nappal korában van, ehhez kell időzíteni mindent. Ákosnak sok év tapasztalat adta procedúrái vannak, hogy mit csinál edzés előtt, hogyan energizálja magát, mikor és mit eszik. Egészen meglepődtem, amikor ezt végignéztem. Ákos a vádliján mutatta, hogy eléggé beütött a töltés.
Mérlegelésre értelemszerűen pénteken érkeztünk. Akkor még szabad átjárás volt mindenhol, nem tudtuk melyik bejáratot kell használni, így a parkoló felől közelítve a testépítő versenyek (amatőr és profi is volt több kategóriában) backstage szekciójában közöttünk ki, majd a nézőtéren. Na ott látszott, hogy a "minden jegy elkelt"-téma nem kitaláció, pontosan tudták a jegyelővételből, hogy sok széket kell kitenni.
Másnap szerencsére nem kellett korán kimenni, dél körül indult a verseny, 10 körül érkeztünk, bőven volt idő molyolni, majd melegíteni. A bemelegítő helyiség nem volt éppen nagy, két paddal. Érdekes módon ott voltak zsír új Eleiko cuccok: versenypad speciális felülető fekvőfelülettel és újfajta, könnyebben megfogható grammpontos tárcsák asszimetrikus vájattal az ujjaknak. A kinti versenypad másik márka volt, gondolom szponzorációs okok miatt.
A bemelegítőben a nyelvi akadályok ellenére bajtársias a hangulat. Ákos nyilván többekkel már baráti viszonyban van, de mindenki segít mindenki alapon akkor is, ha esetleg mutogatva megy a kommunikáció. Kívülről ez inkább úgy néz ki, mintha vérprofi módon, fél szavak helyett a kommandósok által használt kézjelzésekhez hasonlóval is megértenék egymást.
A bemelegítés is többlépcsős procedúra. A jó öreg horror Nicoflex kenőcs szigorúan gumikesztyűben, hogy utána ne legyen gond a pisilésnél, , gumiszalag a vállaknak, SMR-henger felsőtestnek majd technikai jellegű fekvenyomások egyre több súllyal. Cserélgetik egymást a versenyzők a padon és segítenek egymásnak fellapozni.
Élesben a versenyen mindenkinek három nyomása van. A kezdősúlyt Ákos úgy lövi be, hogy abba három ismétlést tudna nyomni. A másik kettő bekért súly már képlékeny, főleg a harmadik: ott már figyeli az ellenfeleket, hogy mennyit teljesítenek DOTS pontszám alapján, azaz olyan súlyt fog kérni, amivel győzni tud. És itt nem csak a nyomott súly, hanem a testsúly is számít, tehát nem kell feltétlenül többet nyomni a másiknál, ha tudjuk, hogy nehezebb a versenyző; ha pedig szoros a verseny, akkor kell csak kockáztatni és olyan súlyra menni, amiben nem teljesen biztos.
Ez a helyzet nem állt most fenn: Ákos látta a versenyzői listában - mivel minden nyilvános és verseny közben minden info kint van monitorokon - hogy a súlycsoportjában egyetlen komoly ellenfele lesz, aki közben a harmadik fogást nem is tudta teljesíteni, így viszonylag könnyed lett a győzelem. Pláne, hogy a súly is könnyen kiment.
Logikus lett volna utána dobni egy sörözős prágai estét, de a sörfogyasztásunk Ákossal együtt is kimerül annyiban, hogy még Prágában is elvagyunk nélküle, a sok utazás és egyebek miatt pedig nem voltunk olyan állapotban, hogy különösebb gasztronómiai felfedezőútra induljunk, így maradt a plázás rántotthús.
A Prága Pro harmadik szekciója az amatőr/profi bodybuilding mellett a fekvenyomó/felhúzó bajnokság volt, ami másnap a felhúzással folytatódott - reméhetőleg hasonló lelkes kis közönséggel, mint ami a fekvenyomónál volt. (Ezt nem tudom csak annak betudni, hogy a főbejárattal szemben volt a verseny, nem eldugva a sarokban.)
A többség természetesen az Open döntőt várta vasárnap, mert CBummot nem lehetett megúszni egy prágai éjszakázással.
Szerencsére nem voltak irreálisak a bírók: bár CBumm kétségtelenül nagyot villantott, a népszerűség nem győzte le a sportszerűséget.
Tóth Peti veszélyesen oldschool!
Idén az a tavalyi sűrű, vaskos fizikum még jobb lett: igazi óriásként állt a színpadra - és az erőtől duzzadás nem látszat!
Peti ugyanis igazi oldschool testépítő a szó legnemesebb értelmében: hatalmas súlyokkal edz és testépítő szezon előtt/után erőemelő versenyeken indul elit szinten, sőt, ő az első profi PowerChallenge bajnok. (A mai napig röhögök a "szoktam versenyeken indulni, de nem tartom magam erőemelőnek" dumáján.)
Az egy dolog, hogy verseny előtti héten még 350 kilóval húzott fel, nem sokkal előtte pedig 300 kilós guggolást láttunk tőle szériában, azaz nem egy ismétléssel. De Peti életében ez a fanatikusság eredendően több szegmensben is megjelent, mindent teljes gőzzel csinált egész életében.
Sokan nem tudják, hogy régebben motorozott is, nem túl visszafogott stílusban, ezért miatta módosították a KRESZ-t és KÖHÉM rendeletben tiltották meg kopasz 120 kiló feletti Tóth Péter nevű személyeknek, hogy motorozzanak. Peti motoros jogosítványát hatóságilag módosították Babettára, de azt is csak úgy használhatja, hogy ki kell szerelni belőle a gyújtást és csak tekerheti, mint a biciklit - a Pest Megyei Közlekedési Felügyelet szerint Peti még így is életveszélyes.
Életveszélyes volt most hétvégén a WABBA Universe mezőnyére is, amit ráadásul Velencében rendeztek meg (nem a tónál, hanem Olaszországban), ami ezért elég menő helyszínnek tűnik a jutalomjátékhoz.
Itt teljesítette be Peti a 2024-es évet: WABBA világbajnok lett, amiért megkapta a profi kártyát, azzal pedig elindult profiban, amit szintén megnyert.
2025-ös terveit még nem tudom, de nagyon várjuk márciusban a profi Powerchallenge-en!
A képeket a Superbody utáni napon csináltam. Superbody foto: Szilveszter Zoli.
Helyszín: Fitness5 Dunakeszi
Ki valójában a Gym Maker?
Balogh-Wittmann "Gym Maker" Rómeó neve a Cutler Gym-ekről és a Hoist gépcsaládról lett először ismert Magyarországon, de azóta közép-európa legnagyobb beszállítójává nőtte ki magát, sőt saját fejlesztésű gépcsaládja is van, Charged néven.
Rómeó sikeres testépítő versenyzőként indult, már 15 éves korában (!) versenyzett. Az sors apró fintora, hogy jó darabig Újpesten edzett abban az EuroGymben, ahol előtte nem sokkal én voltam az egyik edző Kormány Misi mellett, de akkor még nem találkoztunk.
Egy autóbaleset vetett véget a sportkarrierjének: kerekesszékbe kényszerült. Az élete mégis ezzel indult be igazán, a rehabilitáció után pár évvel már nemcsak a legnagyobb edzőgép-guruvá vált, hanem másik karriert épített ki az gépforgalmazással, melynek eredményeképpen rengeteg termet rendezett be Romániában és Magyarországon. Így lett ő a Gym Maker!
Ez a cikk tulajdonképpen egy teaser, mert ezt a hihetetlen és brutális történetet BB.Rádióban dolgozzuk fel hamarosan!
Oláh Ákos öregszik?
Ákos 19 évesen kezdett versenyezni a diákolimpián 67,5kg-ban. A hétvége pedig nem csak a Superbody és az egy napon történő Erőemelő Magyar Bajnokság és INBA Natural Universe miatt volt drámai, hanem hogy Ákos a Superbody kivetítőjén jelentkezett be Lengyelországból, a Pabianice WPA fekvenyomó világbajnokságról. Méghozzá élete első submaster (!) versenyéről, ami 35-39 korosztályt jelent.
Ákos egyébként most egyedül ment a 7,5 órás autóútra és azt írta, hogy egyrészt hatalmas megtiszteltetés volt, hogy üzenhetett a Superbody közönségének, másrészt mindjárt nem érezte egyedül magát.
-100kg-ban 2. Openben 2. helyezést szerzett, de a fentiek miatt ezúton kérünk mindenkit, hogy mostantól Ákos bácsinak szólitsátok!
A fent említett versenyszervezés-téma is aktuális, hiszen Ákost felkérték a Katasztrófavédelmi Országos Fekvenyomó Bajnokság szakmai vezetésére, amely november 13.-án lesz,
Powerhuni visszatér!
A név viszont kötelez, úgyhogy Huni most kőkeményen a rendes, sőt, az IPF powerliftinget nyomja elég magas szinten.
Miközben mi a Superbody-t nyomtuk, az egy dolog hogy Oláh Ákos Lengyelországban versenyzett, ugyanezen a napon volt az INBA Universe, de még az Erőemelő Magyar Bajnokság is.
Huni pedig kigondolt egy olyat, hogy rekordot guggol raw-ban, azaz guggoló ruha nélkül: 341 kg! És ebben nem kisebb személyisége segítettek neki, mint a top-erőemelő Benes Gergő, vagy az ózdi Nagy Jani, aki brutális súlyzókat és tárcsákat gyárt.
Egyszer már lemaradtam Huni versenyéről és most is, de remélem megvigasztalja őt az, hogy az Erőemelő Szövetség tagjait meg nem tudtam meghívni a Superbody-ra.
Mészit végre megszorongatták!
Open és Masters. kategóriába nevezett. A Masters nem volt kihívás, de Openben kettő veszélyes ellenfél is volt, főleg az a lengyel versenyző, aki már megnyomta a 262,5kg-ot..
Mészi tudta, hogy ha le akarja győzni, meg javítania a Masters rekordot is.
Első fogásra 245-öt kért, a lengyel - aki amúgy 1kg-al könnyebb - 250-et. Másodikra mindketten 255-re mentek, mert Mészi terve az volt, hogy majd a harmadik fogáson eldől, ki az első és ki a második. A lengyelnek technikai hiba miatt nem sikerült, így harmadik fogásra maradt 255-ön. Harmadik fogásra Mészi 260kg-.ot kért, sikerült is, a lengyelnek is meglett a 255..
Negyedikre Mészi 265 kg-ot nyomott, Open és Masters első hely, ezzel, 4 kg-al javított az All Time rekordján.
All Time rekordnál a világ 55-66 éves korcsoportjában az összes szövetség rekordját nézik.
A verseny színvonalát jelzi, hogy 100 indulóból 25-en 200 felett nyomtak, pl. egy 75kg-os verenyző 230-at, de volt 90 kilós 280-as nyomó is.
Egy hét pihenő után Lengyelországban versenyez, majd egy 100 fős meghívásos versenyen Salzburgban.
Elhunyt a legendás Jenei Pisti
Még mindig nem jutok szóhoz...Pisti a magyar testépítő élet legendás figurája volt.
Több, mint húsz éve ismerem, még a Mátra Kupáról, ahol talán 85 kiló körüli súllyal nagyon esztétikus, profi színpadi mozgású versenyzőként azonnal feltűnt.
Kétségkívül egyedi stílusa volt a színpadon és mindig egyedi zenét választott, markáns alakja volt a testépítő elitnek.
Sok kalandos balkáni nemzetközi versenyre is jött velem a 2010-es évek előtt, majd nyugat-európai versenyeket célzott sokáig.
Pár éve megrendült az egészségi állapota. Emlékszem, egyszer azt mondta, szeretne egyszer majd a Superbody-n pontozni - azonnal meg is hívtam. Akkor még járókerettel járt, de mindig optimista volt és onnan is felállt. Nem hittem el, amikor küldte a videókat, hogy már guggol is. Sőt, mivel igazi testépítés őrült volt, még képes volt újra versenyezni! Fogtuk a fejünket - igen, Pisti fanatikus testépítés őrült volt!
Azt is nagyon fontos tudni róla, hogy nagyon sok embert készített - de sokakat inkább felkarolt, segített önzetlenül. Még olyan is volt, akinek tényleg ő adta vissza a hitét. Elképesztően pozitív és segítőkész volt. Már versenyszervezési tervei is voltak.
Sajnos gyakorlatilag egy banális roller balesettel a sors a legrosszabbat hozta. Azt, amire aztán végképp nem számítottunk. Pláne, hogy a következő forgatásunk most pénteken lett volna.
Képletesen üresen maradt a Superbody egyik bírói széke. Egyszerűen felfoghatatlan, hogy nincs már köztünk. Még csak 49 éves volt.
Nyugodj békében Pisti!
A következő sorok nem szeretném, ha félreértésekre adnának okot! Lantos Johnny tiszta szívvel, segítő szándékkal felajánlotta, hogy teljesen ingyen segít Pisti aktív versenyzőinek a további felkészülésben. Remélem egyikük sem adja fel, hiszen Pisti is azt szeretné, hogy ha már ennyi munkát beletettek, színpadra álljanak! Keressétek Johnnyt!
Felháborító? Filkor Roland nem indul a Superbody-n?
Filkor Roland a Builder team-en kívül Lantos Johnny csapatának - a legjobb kifejezéssel élve - hűséges tagja, sosem felejti el Johnny-t megemlíteni.
Lantos Johnnyi október 26-án a Superbody-n fog pontozni, Roland azonban - aki egyébként demográfialiag rendkívül közel esik a váci Ittali Pizzériához - mégsem fog a Superbody-n indulni, ahogy azt tette Masters-ben tavaly. (A Masters kategória jelentőségéről még írok.)
Miféle konspiráció lehet eme szörnyű aljasság mögött? Talán a pizza?
Nem, nem a pizza: Roland egyszerűen neves, sőt elit naturál versenyző, a "Dicsőség Csarnokának" tagja. Márpedig az INBA Universe pont a Superbody napjára esik, ami hatalmas baki, de arra nem volt mód, hogy a Superbody-t tegyük odébb, mivel huszonéve ugyanaz a dátuma.
Így Roland hazai pályán fog versenyezni: reméljük minél nagyobb sikerrel!
Testépítésválasztó!
Nyilván egy ilyen rendezvényen a cél a sportágak pozitív oldalainak domborítása a fiatalok felé, mert bár a súlyzós edzés mindenféle válfaja egyre népszerűbb, kevesen találják a szarva között a tőgyét (ez az agráripari hasonlat a fenti képen látható vontatóról jutott eszembe).
Azaz nem feltétlenül látják a lényeget és a befektetett munka értékét, sokan pedig egyszerűen félnek kipróbálni, főleg az kevésbé fiatalok, holott a sportág előnyei és egészség szempontjából is fontos jótékony hatásai felbecsülhetetlenek.
Gábor idén tavasz után ősszel is verseny, Tomi a tavalyi Superbody Gp győzelme után csak jövőre, így míg Gábor a fizikumát mutatta meg, Tomi inkább a verbális képességeire helyezte a hangsúlyt.
foto: Tóth Renáta Bodyfitness versenyző
WRPF European Showdown
Jaworzno Miskolc méretű város és ha valaki nincs képben: Lengyelország viszont nem Magyarország méretű, így az egyik erősport-nagyhatalom Európában. Mészi és Oláh Ákos jelentős mennyiségű kilométert tettek autóikba náluk.
Ákos 215kg-al nyerte az Open-t -100kg kategóriában, Mészi pedig a Masters - 140-ben 261-et nyomott, javítva a tavalyi csúcsát és ezzel All Time rekordot állítva fel.
Mellékesen Mészi többet tudna nyomni, de mindig annyit nyom, amennyi elég a győzelemhez. Ez inkább amolyan bemelegítő verseny volt, mert 4 hét múlva Arnold Classic!
Ha úgy vesszük, egy álom vált valóra!
Augusztus 17. volt az ABS Series Pro verseny Dublinban, amellyel kapcsolatban Majoros Kriszta (Team Scitec) első mondata arról szólt, hogy óriási élmény volt olyan, erőemelő berkekben sztárként ismert emberekkel versenyezni akiket eddig csak interneten látott és akikre eddig csak úgy gondolt, hogy de jó lenne őket élőben látni. Két világrekord is megdőlt.
Nagyon profi volt a szervezés, beleértve a versenyzők ellátását: póló, nadrág, sportmelltartó, névre szóló övre húzható dísz, kulacs, hidratáló italpor. Ami még durvább: nevezéskor jelezni kellett, milyen kaját szeretnének mérlegelés után visszatölteni - Kriszta csirkét kért rizstésztával.
Mindez úgy, hogy a nevezési díj nem magasabb mint más versenyen, de a nevezési díj többszörösét költik a versenyzőre.
Mivel hiába Bajczer Csabával együtt mentek versenyre, ha ő is versenyzett, ezért nem Csabi, hanem egy idegen segédkezett Krisztának bandászolni, aki nagyon profi volt, de versenyzőként ez elég rizikós megoldás.
A sztori innen már kicsit kellemetlenebb: a verseny előtt két héttel Kriszta megbetegedett és nem tudott teljesen kilábalni belőle, így nem nagy reményekkel utazott Dublinba.
Ennek ellenére egészen jól sikerült és egyéni rekordot tudott nyomni (nyilván fekvenyomásban) 65kg-os testsúllyal 102,5 kilót.
A következő verseny: Poland Pro szeptember 28, ahol szeretne 105kg-ot nyomni.
Miért jár Rigó Ricsi több terembe is?
Az ornitológiai szempontból kellemes nevű testépítő bajnok (tavaly Superbody ezüst után WFF Világbajnok lett, de korábban IBFF is megvolt) különleges szokása, hogy egyik teremről a másikra száll, naponta váltogatva.
Normálisan mindenki abba a terembe jár, ami szimpatikus számára, vagy amelyik közel van. A versenyzők azonban gyakran "turnéznak", azaz egyszer itt edzenek-egyszer ott. Ennek több oka is van: vagy alkalmi edzőtárs miatt, vagy a változatosság, vagy az eltérő felszerelés miatt.
Rigó Ricsinél (Team Scitec) ez szinte általános, napi szintű variálást jelent. A bázis Fitlife Békásmegyer és a Linum Fitness Nagykovácsiban, de gyakran megfordul mostanában Veresegyházon a Guld's Gymben, vagy Red Iron Gym-ben Balassagyarmaton, a Quasimodo Gymben Salgótarjánban sőt a nemrég nyílt Gladiator Gym-ben Losoncon is.
Vajon termeli az autója a benzint és szeret utazni? Nem, mert dízel!
A logisztikai szemponttal mindenképp jó irányba kapisgálunk, hiszen Ricsi munka- és lakóhelye jelentős távolságban van egymástól, úgyhogy a kevés nálam-többet-autózó-ember között van ő is Pest és Nógrád megyében gyűjtött kilométereivel. Fel lehet úgy is fogni, hogy néha az is szempont, hogy éppen a munka miatt hol tartózkodik, de van egy másik elmélet is.
Sosem rossz ötlet a fentiek szerint a változatosságra hangsúly helyezni, de Ricsinek konkrét oka van, mivel a már közismert sztori szerint 3 éve leszakadt mindkét combja egy nehéz guggolásnál, így hagyományosan már nem tud készülni.
Ezért minél többféle eszközön próbál lábat edzeni, kihasználva a fent említett összes terem eszközparkját, hiszen nyilvánvalóan mindegyikben másféle gépek vannak.
Mindez nem jelenti azt, hogy mindenkinek több terembe kell járni: egyetlen terem tökéletesen elég - de van akinek mást dob a gép és mások a lehetőségei. Ha meg egy versenyzőnek felajánlanak egy VIP bérletet, sosem utasítja vissza!
foto: én (a Linum Fitnessben készültek)
Hányadszor megy Mészi Arnold Classicra?
Ez úgy lehetséges, hogy az európai Arnold Classic Madridban lesz és az IFBB Elite pro vonalhoz tartozik, amely a szétválás óta inkább konkurál az amerikai NPC IFBB Pro vonallal - mindez azonban az WRPF fekvenyomó versenyét nem érinti, az ettől független rendezvény az Arnold Classic Expo-ján, így szabad volt a választás, hogy melyik legyen a kettő közül.
A stratégiai megfontolás nem csak az, hogy nem kell annyit repülni és anyagilag is sokkal jobban jön ki, hanem hogy ezzel a verzióval Mészi be tudja vállalni az IPL VB-t is Athéban.
Mészi negyedik alkalommal fog Arnold Classicon versenyezni, remélhetőleg a megszokott sikerrel!
Alida megy az Olympiára!
Alida a Wings Of Strength versenyen szerezte meg a profi kártyát pár éve, szerintem annak is Alina Popa ex-női profi testépítő, Ms. Olympia ezüstérmes volt a szervezője, de első önálló profi női bodybuilding versenye volt, az Alina Popa Women's Bodybuilding Classic Pro. (Ha így kell írni, mert diszlexiás leszek ezektől az elnevezésektől.) Így az is nagy szó lenne, hogy ennek első győztese Alida, de a lényeg itt a Ms. Olympia kvalifikációban van.
És igen, ezzel hívott tegnap Alida: "mondtam neked, hogy át akarok esni az O betűn a színpadon!"
A dolog jelentősége abban van, hogy a legendás Szikszai Gabi óta nem volt női testépítő a Ms. Olympián - 30 éve!
Alida 2024 szeptember elsején sporttörténelmet írt és a hab a tortán, hogy Trucza Orsi is bemutatkozott ugyanezen a színpadon.
foto: Jozef Adlt, Trucza Tibor
Az ausztrál evő csúnyán ránk ijesztett!
Most volt az első hivatalos bajnokság a Bikás Parkban.
7 selejtező után lehetett a döntőbe jutni, egyenes ágon jutottak tovább a győztesek. A selejtezőkön mindig az helyszínt adó étterem dönti el a menüsort, azaz, hogy mivel akarja szívatni a versenyzőket. Bármi előfordulhat a 3 kiló Pad Thai-tól a Burgerig vagy valami nagyon csípősig. A szint már magas volt, nem lehetett bejutni a selejtezőre se azzal, hogy ha a mama azt mondta otthon, hogy Dezső kétszer szedett a főzelékből.
A hét selejtező hét döntőse küzdött meg végül.
A döntőn a menü:
1 sima hamburger
1 lepényburger
1 pirog
1 ehető tányér
1 fagyis gofri
1 halas gyros.
Még sztárvendég is érkezett: James Webb világbajnok negyedik helyezett ill. nemzeti bajnok Ausztráliából. Versenyen kívül megmutatta, hogy hány az óra világszinten, fele annyi idő alatt ette meg a menüt, mint a győztes Lazók "Kőműves" Csaba. Ő jutott ki az EB-re.
Fegyi nem nyert ugyan, de nem vallott éppen kudarcot, mert második lett.
Külföldön egyébként egészen népszerű már ez a vicces sport-szerűség, de hogy nálunk is ismertebb legyen, annak érdekében jól fog jönni, hogy jövőre nálunk rendezik a világbajnokságot!
Az ászok megmutatják, hogyan kell csinálni!
Nyilván ezt nem úgy kell érteni, hogy az edzés unaloműző vagy hobbi tevékenység, mert ezen a szinten ez egyszerűen ennél sokkal több. Nem egy program, hanem az életük szerves része - a közös edzés azonban már logisztikai okok miatt is felfogható különlegességnek, vagy szabadidős programnak.
Annak pedig nyilván jobb, mint a hétvégi romkocsmázás, szarzenére fesztiválozás és egyéb népszerű aktivitások, ráadásul anyagilag is jobban jön ki.
Mészi, Kathi Béla, Sántha Tomi és Szabó Zsolti: érdekes, hogy mindenki minimum két sportágban teljesített anno bajnoki szinten. Kivéve Mészit, aki csak fekvenyomó, igaz abban világklasszis egyrészt, másrészt bármikor agyonveri a többi hármat egy Shrek-hasonmásversenyen.
Az edzésprogram ilyenkor - ahelyett, hogy mindenki bőszen számolgatná, hogy melyik izomcsoport jön éppen az edzéstervében - kedv és mindent bele alapú, azaz egyfajta mókás kompromisszum, tehát nem vérremenő vitákkal dőlnek el a gyakorlatok, épp ellenkezőleg.
Egyedül a láb esik ki ilyenkor, mert abban lehet jelentős erőszint- és edzéstechnikai különbségek vannak. Például Sántha Tomi komoly combizom-szakadása után már sokkal precízebben, megfontoltabban és lassabban edz, úgyhogy nem megy bele semmilyen hülyeségbe, mert saját bevallása szerint nem akar megfelelni a jövőben sem a vezetéknevének, ráadásul készül is, úgyhogy nem kockáztat.
Alapvetőn szuperszett-alapon ment az edzés, a Cutler Miskolc Hardcore exkluzív, oldschool gépparkján. Volt itt minden: melltámaszos evező, lehúzás (nem pénzben), hátsó váll klasszikus Atlas peck-deck gépen, előreemelés franciarúddal ferde padon hason fekve (ott meg is vizsgálta Kathi Béla, van-e akkora Sántha Tomi válla, mint az ő feje), Smith-gépes mellről nyomás, Hoist ferde vállbólnyomó fordított beüléssel, kalapács bicepsz, stb.
A súlyok persze az óvatosság kedvéért maxon, néha még plusz nehezítéssel is, ennek ellenére az ismétlésszámok meglehetősen magasak voltak, 10 alatt sosem, de gyakran ki-mennyit-tud-csinálni-módszerrel egyfajta versengésben próbálták kideríteni, hogy tulajdonképpen ki is az erősebb, egymás kedves fikázása mellett.
Tény, hogy az erőszint külön-külön is rettenetes, még akkor is, ha mindenki túl van a fénykorán. De nem is a nyers erő számít, hanem a tudás és tapasztalat, amit emberöltőnyi idő alatt megszereztek.
Persze nincsenek metronómmal mérve a pihenőidők, mert mindig előjön valami jó sztori a múltból, amit már a kamera kedvéért is muszáj elmondani ilyenkor, pláne ezen a helyen, hiszen a magyar erősport újonnan nyílt szentélyében vagyunk, vagy legalábbis az erősportnak emléket állító gyűjteménynek otthont adó teremben.
Mindenkinek megvan a maga erőssége. Szerencsére ezúttal nem tudtuk meg, kinek a legszebb a lába papucsban, de pl. Mészi ötven kilós egykezes bicepszezése önmagáért beszélt, vagy Kathi Béla nézett ki legjobban a Hoist vállnyomó gépben.
A vállnyomón egyébként vetkőző sorozattal szívatták egymást: kellemetlen, de ha 1-3 közötti számban ordibálnak neked neves sporttársak, az ad némi késztetést, hogy megcsináld a sorozatot.
Pont nem lett jó a kép Mészi ötvenkilós egykezeséről, mert mozgó célpontnál kissé nagy a hibarátám fotózásban, de szerencsére a világ egyik legjobb bicepszgépe is megtalálható itt, amin Mészi rendesen át is szellemült.
Bélának a vállára kellett vigyázni a Smith-gépes nyomásnál, de stílszerűen bevállalta. Néha sajnos az élet kényszeríti az embert jobb technikára, de szóba került az a trükk, amit ízületvédelem szempontjából sokan nem ismernek: ha fájnak az ízületek, növelni kell a vízfogyasztást - neki ez bevált!
Sok gyakorlat, nagy volumen ment le összességében, pedig az első szuperszett-párosnál megemlítették halkan, hogy a hátuk már most kész van.
Volt-e edzés előtti formula? Volt, de edzés után formula is volt a terem alapító és szerepelni nem szerető Győző egyik kedvenc helyén, a Gorilla Burgernél, ahol nyilván nem tűntek tájidegennek a sportolóink, lévén akad némi külső hasonlóság a névadó fajhoz.
A végére rossz hír a Kathi Béla-ellentábornak: ugyan nem volt komoly versengés, de azért úgy néz ki a teljesített ismétlésekből, hogy ő bírta a legjobban. Csakúgy, mint a többiek - a korral elfelejtett gyengülni.
A Vasember visszatért!
Matyi amióta főleg külföldön él, évente 1-2 alkalommal tölt időt itthon, úgyhogy maximum ennyiszer találkozunk. Talán ez is az oka, hogy legutóbbi alkalommal felemlítette, hogy közel 20 éve vagyunk barátok.
Amikor először találkoztunk én már csináltam a Bodybuilder Webmagazint (béke poraira!), de akkor még személyi edző voltam a szintén megszűnt Powerhouse Gymben. (Ez utóbbi objektum tulajdonosa két exkluzív edzőtermet is nyitott azóta: a River Fitnesst és a Gobuda Fitnesst, ez utóbbi olyan stílust képvisel, ami egyedülálló.)
Matyi a megszokottól teljesen eltérő formában űzi ezt a sportot: mivel nem magas és nem nehézsúlyú versenyzőről van szó, ő egyedül életmódjában, az edzőteremben és a konyhában testépítő, azonkívül nem is nem is tudja róla senki. Nem magamutogató, nem kérkedik sehol, a családi és ismeretségi körében fogalmuk sincs róla, hogy több évig versenyzett is. Nem titkosügynök, hanem diszkrét-testépítő. A sportot önmagában szereti, nem pedig a külsőségekért, de amúgy a munkájában valósítja meg magát. Sokan eltanulhatnák ezt tőle!
Mivel információvámpír vagyok, magam is sokat tanultam tőle, hiszen komoly edzői háttere van és már ugyan rég visszavonult a versenyzésről (magam is vittem pár versenyre anno), de a mai napig szigorú egészségalapú elvek szerint él és folyamatosan edz.
Most hogy beszélgettünk egy év után végre, vicces módon pontosan ugyanazt mondta, mint Samir Bannout: az egészség az alapja mindennek. Ennek érdekében diétán kívül is csak minőségi alapanyagból készült ételt eszik, mert ez tartja 50 évesen formában. Sokszor fotóztam már, majdnem ugyanúgy néz ki, mint a legelején!
Mondjuk nem tudok lekattant arról, hogy szerintem úgy néz ki, mint a Vasember és habitusra is hasonló. Az egyik szuperhős-történetét el is szoktam mesélni szemináriumokon - de itt nem teszem, ezért érdemes szemináriumra jönni!
Matyi ebben a két BBTV adásban szerepelt.
Rigó Ricsi parancsnok lesz?
Ricsi ugyan nem az a kifejezett celeb alkat, de a szakmában kedvelik és értékelik, ezért mindig jön számára valami lehetőség. Úgy néz ki, újabb "presztizs" pozícióba fog kerülni, mert a Veresegyházi Önkéntes Tűzoltó Egyesület parancsnoka lett, amely négy település ügyeletét fogja ellátni a jövőben.
Hogy Ricsi hogyan oldja meg ezt a másik két munkája mellett, azt nem tudom, de láthatóan nem szeret unatkozni.
Alakul a Superbody Masters mezőny?
Debreczeni Gábor és Major Zsolt együtt edzettek a napokban Kokovai Andor termében Szegeden, hiszen mindketten a Kokovai Team tagjai.
Major Zsolt sokszoros világbajnok, Vida Fitnesszes volt sok éve, majd Vida Zoli sajnálatos halálával került át a Kokovai Andorhoz.
Kérdeztem Gábort, volt-e valami különlegesség az edzés során, de azt mondta, most semmi, utoljára lábedzésnél hányt, most pedig csak karoztak.
Major Zsoltit évek óta próbálom visszacsábítani a Superbody színpadára, talán most végre sikerült is. Mint ahogy évek óta próbálok egy Masters mezőnyt építeni, hiszen vannak jó versenyzők, csak éppen Superbody-n nem mernek elindulni, vagy csak nem számolnak vele a lejjebb vázolt okok miatt.
Más kérdés, hogy Zsolti Mastersben akar-e indulni, meg persze a sors iróniája, hogy lehet hogy én már ott sem leszek a Scitec marketing osztállyal lévő nézeteltéréseim miatt.
Az mindent elmond, hogy a Superbody-ról már megint nincs egy árva grafika sem, a szervezés meg sem kezdődött, miközben az összes "konkurens" versenyszervező már tavasszal reklámozta az őszi versenyét. Pedig évek óta pofázom, hogy ezt januárban kell elkezdeni!
Apró vicces közjáték, hogy máris frissítenem kell a hírt/cikket, ugyanis jelentkezett nálam Tóth Renáta (aki nem mellesleg top body fitness versenyző) hogy az első verziókban kiírtakkal ellentétben ő fotózott, úgyhogy vannak rendes fotók, gyorsan ki is cserélem őket. Gabi valamiért rosszakat küldött el, de mentségére szólva, legalább jelentkezett a sztorival.
Fotó: Tóth Renáta
Tóth Peti is kikerült - a falra!
Fontos tudni, hogy a Cutler Miskolc Hardcore gyűjtemény és dekorációt, valamint rangot jelentő fali képgyűjtemény kifejezetten a magyar sportolókról szól.
És ugyan Tóth Peti mögött versenyzésben még nincs olyan sok év, mégis kivívta a rangot, hogy a legnagyobbak között emlegessük - nem csak iszonyat ereje, kőkemény hozzáállása, hanem amiatt is, hogy több sportágban is az élen van. Ha testépítés, ha erőemelés, ha powerchallenge, nincs olyan, hogy ne merüljön fel a neve.